ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΠΑΙΔΙΚΗΣ HELMEPA

1. ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ ΥΛΙΚΩΝ

1. ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΕΡΓΩΝ ΜΕ ΦΥΣΙΚΑ ΥΛΙΚΑ

1. ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΜΕ ΑΧΡΗΣΤΑ ΥΛΙΚΑ

1. μηνυμα για την ημερα του περιβαλλοντοσ:

«όχι σκουπίδια στη θάλασσα, μόνο στην ανακύκλωση!!»

8. χορογραφια για το θαλασσιο περιβαλλον:

Τη Πέμπτη 14 /06 αποχαιρετίσαμε την σχολική χρονιά 2011-12 με μια χορογραφία αφιερωμένη στις ομορφιές της Ελλάδας μας και στη προστασία τους!!!

• δραστηριοποιούμαι για το περιβάλλον εκτός σχολείου:

9. ΥΙΟΘΕΣΙΑ-ΕΘΕΛΟΝΤΙΣΜΟΣ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ ΑΚΤΗΣ

την Παρασκευή 1 06 12 μαζέψαμε τα σκουπίδια από τη Λίμνη Κερίου, τα περισσότερα ήταν πλαστικά και αποτσίγαρα..

1. ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΠΙΝΑΚΙΔΑΣ

1. μαζεμα σκουπιδιων και καταγραφη

1. ΔΗΜΟΣΙΟΠΟΙΗΣΗ-ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΩΝ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ:

Όπως κάθε χρόνο στο τέλος της σχολικής μας χρονιάς δημοσιεύονται όλα τα προγράμματα στην ιστοσελίδα του νηπιαγωγείου μας:

http//:nip-keriou.zak.sch.gr

Επίσης η 1η ένωση συλλόγων γονέων δημοσίευσε στο μπλοκ αρκετές από τις δραστηριότητες μας.

12. ΔΙΑΝΟΜΗ ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟΥ ΥΛΙΚΟΥ HELMEPA

15. ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕ ΤΑ ΤΟΠΙΚΑ ΜΜΕ

η τοπική εφημερίδα «ημέρα τση Ζάκυνθος» δημοσίευσε για μας!!

1. Παίζω και ερευνώ:

17. Ο ΚΥΚΛΟΣ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ

Με την ευκαιρία της επίσκεψης στο νησί του ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΠΑΙΔΙΚΟΥ ΜΟΥΣΕΙΟΥ(Μάρτης ’12) για τον εορτασμό της παγκόσμιας ημέρας νερού (με τη βοήθεια της ΔΕΥΑΖ), πειραματιστήκαμε, παίξαμε, βγάλαμε τα συνθήματα μας και προβληματιστήκαμε πάνω στο κύκλο του νερού αλλά και στην οικονομία της κατανάλωσης του.

19.ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ ΤΗΣ ΘΑΛΑΣΣΑΣ ΑΠΟ ΤΗ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟΚΗΛΙΔΑ

με μεγάλο ενδιαφέρον τα παιδιά παρακολούθησαν το πείραμα με το λάδι που έριξαν σε ένα σκεύος με νερό και πέτρες υποθέτοντας ότι είναι η θάλασσα που κάνουμε μπάνιο…με μεγάλη δυσκολία και με το βαμβάκι κατάφεραν να μαζέψουν τις κηλίδες του λαδιού….

22. ΑΜΑ ΘΑΨΩ ΤΑ…….ΛΑΧΑΝΙΚΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ…ΛΙΠΑΣΜΑ!!!!!

Εμείς δεν θάψαμε σκουπίδια αλλά λαχανικά, χορταρικά, κλαδέματα και αγριόχορτα από τον κήπο μας. Στις 23/05/12 ανοίξαμε το κομποστ ταράζοντας την ησυχία της οικογένειας των σκουληκιών που είχε κάνει καλά τη δουλειά τους.!! από αυτό το πλούσιο χώμα πήραμε για το σπίτι μας και ρίξαμε και στο κήπο του σχολείου μας.

1. Μαθαίνω για τα πλοία και τη ναυτιλία:

26. ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΠΛΟΙΑ ΔΙΑΦΕΡΟΥΝ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ??

Αφού συζητήσαμε για τους διαφορετικούς τύπους πλοίων για τα προϊόντα που μεταφέρουν και είδαμε και φωτογραφίες ζωγραφίσαμε τα δικά μας πλοία!!!!!

27. ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΠΛΟΙΑ εΠΙΠΛΕΟΥΝ ??

(συνεργασια με την wwf «η ωρα της γησ»………….

το Νηπιαγωγείο μας συμμετείχε τη Κυριακή 20 Μάρτη στο πρόγραμμα της WWF για τη προστασία της γης και τα παιδιά έδωσαν πιο πολύ τη προσοχή τους στη προστασία της θάλασσας μας μια και ζούνε κοντά σε αυτή. Στάλθηκε ενημερωτική επιστολή στους γονείς και τα παιδιά πραγματοποίησαν ανάλογες δραστηριότητες.

Κ Α Λ Ο Κ Α Λ Ο Κ Α Ι Ρ Ι Ι Ι Ι Ι

1/θ νηπιαγωγειο κεριου ζακυνθοσ