ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΠΑΙΔΙΚΗΣ HELMEPA 2005-06

Κατά την διάρκεια αυτής της σχολικής χρονιάς πραγματοποιήσαμε τις παρακάτω δραστηριότητες αλλά και εντάξαμε τη συμμετοχή μας στη HELMEPA JUNIOR στο Ευρωπαϊκό πρόγραμμα COMENIUS και πιο συγκεκριμένα στη δραστηριότητα του Ιουνίου για την παγκόσμια ημέρα περιβάλλοντος όπου και προτείναμε στα εταιρικά σχολεία του Βελγίου, Ισπανίας και Γαλλίας ανάλογες δραστηριότητες, όπως:

1.      Υιοθεσία και εθελοντικός καθαρισμός (της Λίμνης Κερίου)

2.      Τοποθέτηση πανώ (με το μήνυμα «Η ΘΑΛΑΣΣΑ ΕΙΝΑΙ Η ΖΩΗ ΜΑΣ»).

3.      Ανακύκλωση υλικών (ανακυκλώσαμε χαρτί, στολίσαμε το εξώφυλλο του Ευρωπαϊκού συνταγολογίου για τη γιορτή της μητέρας, τοποθετήσαμε κάδο ανακύκλωσης μπαταριών από την ΑΦΗ).

4.      Κατασκευές με άχρηστα υλικά (ζωγραφίσαμε βαζάκια για τα γλυκά της γιαγιάς και μπουκάλια για το κρασί του παππού και τους τα χαρίσαμε σε  μια εκδήλωση αφιερωμένη σ’ αυτούς).

5.      Δημιουργία έργων με φυσικά υλικά.

6.      Συνεργασία με άλλα προγράμματα.

7.      Παρουσίαση δραστηριοτήτων στο διαδίκτυο (παρακολουθήσαμε τις δραστηριότητες της HELMEPA στο σχολείο μας αλλά και προβάλλαμε και τις δικές μας όχι μόνο στην ιστοσελίδα μας http://nip-keriou.zak.sch.gr αλλά και στην Ευρωπαϊκή ιστοσελίδα μας!!! http://fetes.iespana.es .

8.      Μήνυμα για την παγκόσμια ημέρα περιβάλλοντος.

9.      Βιντεοσκόπηση των δραστηριοτήτων μας.

10. Δημοσίευση στο τοπικό τύπο

11. Διανομή ενημερωτικού υλικού της HELMEPA

12. Εκθέσεις έργων της Παιδικής HELMEPA (συμμετείχαμε με έργα μας  στην έκθεση του Θαλασσίου πάρκου από 25/5-5/6/06, στο περιβαλλοντικό κέντρο Λιθακιάς στα πλαίσια της παρουσίασης του Ευρωπαϊκού προγράμματος Comenius στις 13 και 14/5/06 ).

13. Δημιουργία ποιήματος: «ΑΓΑΠΗ ΘΕΛΕΙ Η ΘΑΛΑΣΣΑ»

Απέραντες ακρογιαλιές

Πελάγη ονειρεμένα

Ζαφειροπράσινα νησιά

Στο θαλασσί ντυμένα.

Άλλο μην τη ρυπαίνουμε

Κι ας πούμε μ’ ένα στόμα

Βούρκο να μην το κάνουμε

Το θαλασσί το χρώμα

Μέσα σ’ αυτές τις ομορφιές

Βρεθήκαμε να ζούμε

Πως θα τις παραδώσουμε

στους άλλους που θαρθούνε?

Η θάλασσα δίνει ζωή

Έχει ομορφιά και πλούτο