εΥΡ½ΠΑΪΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΧΟΛΙΚ½Ν ΠΟΛΥΜΕΡ½Ν ΣΥΜΠΡΑΞΕ½Ν COMENIUS

2009-2011

ÇBOOKS AND SCREENS, WINDOWS TO EUROPEÓ

ÇΒΙΒΛΙΑ ΚΑΙ ΟΘΟΝΕΣ ΠΑΡΑΘΥΡΑ ΣΤΗΝ ΕΥΡ½ΠΗÈ

η φετινή χρονιά 2010-11 είναι και η τελευταία της Ευρω¹αϊκής συνεργασίας μας με τα ¹έντε ¹αρακάτω κράτη η ο¹οία ξεκίνησε ¹έρυσι:

1.   Ν. Γαλλίας,  Νη¹ιαγωγείο LA RUCHE α¹ό την Ά¹τ (συντονιστικό σχολείο)

2.   Ισ¹ανίας (Ανδαλουσία) α¹ό την Χαέν το Δημοτικό σχολείο και Νη¹ιαγωγείο  ÒCollegio Pedro Poveda de ItacÓ.

3.   Τουρκίας, Νη¹ιαγωγείο Αδάνων ÇSofuler Odasi AnaokuluÈ

4.   Ρουμανίας, Νη¹ιαγωγείο Οραντέας Ò Gradinita nr 22Ó

5.   Πολωνίας, Νη¹ιαγωγείο Μ¹αρανόβο Ò Przedszkole w BaranowieÓ.

Φέτος έγιναν ε¹ισκέψεις στο σχολείο της Ρουμανίας, Πολωνίας και Τουρκίας. Αλλά και στην Ελλάδα εκτός α¹ό τη ¹ερσινή συνάντηση όλων των εταίρων και φέτος τον Σε¹τέμβρη μας ε¹ισκέφτηκαν οι συναδέλφισσες α¹ό τη Πολωνία και τον Φεβρουάριο α¹ό τη Γαλλία.

Εκτός α¹ό δραστηριότητες ¹ου συμ¹λήρωσε το κάθε κράτος στη κοινή μας ιστοσελίδα (εμείς ¹ροσθέσαμε στα ¹ολιτιστικά θέματα Çτη βιβλιοθήκη του χωριού μαςÈ και στα ¹εριβαλλοντικά το άνοιγμα του  κάδου κομ¹οστο¹οίησηςÈ).

Το διαφορετικό φέτος ήταν η λογοτεχνία. Ο κοινός μας ήρωας η κοκκινοσκουφίτσα ε¹εξεργάστηκε α¹ό τα ¹αιδιά του κάθε σχολείου και ¹ροσθέτοντας τα το¹ικά χαρακτηριστικά του κάθε κράτους βγήκαν ¹έντε διαφορετικές ¹αραλλαγές οι ο¹οίες θα δημοσιευτούν και θα ενωθούν σε ένα dvd το ο¹οίο και θα μοιραστεί σε όλα τα ¹αιδιά και των ¹έντε κρατών.

Το ελληνικό ¹αραμύθι ¹ου γράφτηκε α¹ό τα νή¹ια έχει τον τίτλο

Çη κοκκινοσκουφίτσα και η καρετίτσαÈ