ΤΟ ΔΑΣΟΣ

ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ 1998-1999

Αφορμή ήταν το φυσικό γεγονός ότι το σχολείο μας βρίσκεται σ’ ένα ορεινό χωριό με το καλύτερο δάσος του νησιού.

Το ερέθισμα δόθηκε στα παιδιά μ’ ένα περίπατο στο δάσος που βρίσκεται κάτω από το Νηπιαγωγείο .

Έτσι δημιουργήσαμε τη “γωνιά της φύσης” την οποία και εμπλουτίζαμε σιγά-σιγά.

ΣΤΟΧΟΙ.

Να αγαπήσουν τα παιδιά το δάσος και ν’ αναπτύξουν υπεύθυνη στάση απέναντι το. Να κατανοήσουν τους κινδύνους που το απειλούν και τις άσχημες συνέπειες που θα έχουν για τη ζωή τους, ώστε να διαμορφώσουν θετική στάση για τα μέτρα προστασίας. Μύηση στην έννοια της ανακύκλωσης .

ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ.

Δουλέψαμε με τη μέθοδο project και οι δραστηριότητες μας αναφέρονται στους πέντε τομείς του αναλυτικού μας προγράμματος.

1. ΝΟΗΤΙΚΟΣ: Μάθαμε για τα διαφορετικά είδη δέντρων, λουλουδιών, για τη ζωή στο δάσος, εμπλουτίσαμε το λεξιλόγιό μας με καινούργιες λέξεις ( παροιμίες, ποιήματα και τραγούδια)
  2. ΨΥΧΟΚΙΝΗΤΙΚΟΣ: Τρέξαμε ρυθμικά όπως τα ζώα, κυλιστήκαμε όπως το ποτάμι, συρθήκαμε όπως το φίδι, πετάξαμε σαν τη πεταλούδα.
  3. ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ-ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΟ: Είχαμε την ευκαιρία να παίξουμε πολλά παιχνίδια σχετικά με τα ζώα και το δάσος (αλεπούδες και δένδρα, οι λαγοί στο δάσος κ.α)
  4. ΔΕΞΙΟΤΗΤΕΣ: Κάναμε διαδρομές σ' ένα φανταστικό δάσος, βγάλαμε συνθήματα για τη προστασία του δάσους τα καταγράψαμε παίζοντας το παιχνίδι της ξεχασμένης λέξης. Κάναμε σειροθετήσεις με κλαδάκια, αντιστοιχίσεις με φωλιές, προσθέσεις και αφαιρέσεις .
  5. ΑΙΣΘΗΤΙΚΟ: Ξεκινήσαμε με ελεύθερες κατασκευές με υλικά από το δάσος. Προχωρήσαμε στην ανακύκλωση χαρτιού. Δραματοποιήσαμε αρκετά παραμύθια και τέλος φτιάξαμε το δικό μας παραμύθι “το καμένο δάσος” το οποίο και παρουσιάσαμε το καλοκαίρι στη γιορτή μας με ιδιαίτερη επιτυχία μια και οι ρόλοι είχαν επιλεχτεί από τα παιδιά.

ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ

Κατά τη διάρκεια του προγράμματος τα νήπια έδειξαν ιδιαίτερη ευαισθησία στο θέμα της προστασίας του δάσους και αυτό φάνηκε όχι μόνο στις ζωγραφιές τους ,αλλά και στο μιμητικό παιχνίδι που έπαιζαν καθημερινά. Τέλος η ίδια η καλοκαιρινή γιορτή μας βοήθησε πολύ στο να γίνει η αρχή της συνειδητοποίησης για την προστασία του δάσους μέσα στο οποίο και ζούμε!!!!!!!!!!!!!!!!