ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΓΗΣ ΥΓΕΙΑΣ ΤΟΥ

1/Θ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟΥ ΚΕΡΙΟΥ

ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ 2002-2003

«ΣΤΟΜΑΤΙΚΗ ΥΓΙΕΙΝΗ»

Αφορμή για την επιλογή αυτού του θέματος ήταν το φαγητό που φέρνουν τα παιδιά στο σχολείο. Το πρόγραμμα ξεκίνησε από την πρώτη ημέρα του σχολείου και τελείωσε με τη λήξη της σχολικής χρονιάς.

Επιμέρους θέματα:

Υγιεινή διατροφή

Πρόληψη

Στόχοι:

Να ενεργοποιήσουν τη σκέψη τους όσον αφορά τα προβλήματα που παρουσιάζονται στα δόντια.

Ν' αποκτήσουν σωστές διατροφικές συνήθειες όχι μόνο στο σχολείο.

Να κατανοήσουν την σημασία των συχνών επισκέψεων στον οδοντίατρο.

Να γνωρίσουν τον σωστό τρόπο βουρτσίσματος.

Να ευαισθητοποιηθούν γονείς και παιδιά για τις συνέπειες της κακής διατροφής.

Δραστηριότητες:

Στην αρχή της σχολικής χρονιάς ενημέρωσα τους γονείς για το φαγητό των παιδιών. Όσοι γονείς απουσίαζαν από τη πρώτη συγκέντρωση κι έστελναν με τα παιδιά τους οτιδήποτε «εύκολο» φαγητό παρατηρήθηκε τα άλλα παιδιά να παίζουν το ρόλο του κριτή.

Έγινε μια διαθεματική προσέγγιση του θέματος για την σωστή διατροφή και την στοματική υγιεινή μέσα από :

1. Την Γλώσσα με παραμύθια ( Σοκολάκης, Ζαχαρούλα, Λεμονής και Κρεμμύδω..κ.α) και προσπέκτους με υγιεινές εντολές.
  2. Τα Μαθηματικά με ομαδοποιήσεις βλαβερών και υγιεινών τροφών
  3. Τη Θεατρική αγωγή με κουκλοθέατρο και θέμα τη στοματική υγιεινή, θεατρικό παιχνίδι με την τερηδόνα και
  4. Τη Ζωγραφική με οδοντόβουρτσες.
  5. Την Πληροφορική. Όταν ήρθε στο Νηπιαγωγείο μας (9/04/03) ο πρόεδρος του Οδοντιατρικού Συλλόγου Ζακύνθου Κος Φ. Κοτσώνης παρουσίασε στους γονείς και στα παιδιά μέσα από τον ηλεκτρονικό μας υπολογιστή ότι τελευταίο υπάρχει σήμερα γύρω από την ενημέρωση και την σωστή πρόληψη. Έτσι μάθαμε ότι: η μητέρα όταν είναι ακόμα έγκυος θα πρέπει να πηγαίνει στον οδοντίατρο, το μωρό με την ανατολή του πρώτου δοντιού ξεκινάει και το πλύσιμο με γάζα, τι πρέπει να κάνουμε όταν σπάει το δόντι μας, τι δεν πρέπει να έχουμε στο ψυγείο μας, πόσες φορές και πότε πρέπει να βουρτσίζουμε τα δόντια μας και άλλα πολλά.

Αξιολόγηση:

Πιστεύω ότι έγινε μια μικρή αρχή , η οποία από την πλευρά μου θα συνεχιστεί και την επόμενη σχολική χρονιά, αρκεί και οι γονείς να συνεχίσουν την προσπάθεια αυτή του Νηπιαγωγείου και στο σπίτι.

Μετά την επίσκεψη του Οδοντίατρου όλα τα παιδιά ήταν αυστηροί κριτές ο ένας στον άλλο… αλλά και στα μεγαλύτερα παιδιά του Δημοτικού σχολείου τα οποία είχαν την ευκαιρία να συζητήσουν και να εξεταστούν και αυτά.

Ευχαριστούμε ιδιαίτερα τον Κύριο Θεοφάνη Κοτσώνη για την ωραία και εποικοδομητική του παρουσίαση μια και για πρώτη φορά επισκέφτηκε το Νηπιαγωγείο μας ένας οδοντίατρος.

Επίσης ευχαριστούμε και την εταιρεία UNILEVER για το υλικό που έστειλε σ'όλα τα παιδιά μικρά και μεγάλα.