ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ E-TWINNING

Την φετινή σχολική χρονιά 2006-07 το νηπιαγωγείο μας συνεργάστηκε για πρώτη φορά με το Ευρωπαϊκό πρόγραμμα ηλεκτρονικής αδελφοποίησης eTwinning.

Με τα εταιρικά σχολεία της Άντρια Ιταλίας  «5ο circolo G.Verdi και του Λουξεμβούργου «Allée Masfeldδουλέψαμε πάνω στο πολιτιστικό πρόγραμμα ¨

« Η ΖΩΗ ΣΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΟΥ ΠΑΠΠΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΓΙΑΓΙΑΣ»

Έτσι τον :

·         Οκτώβρη 2006 έγινε μια παρουσίαση του κράτους, του χωριού ή της πόλης και τέλος του συνεργαζόμενου σχολείου αλλά και των νηπίων.

·         Τον Νοέμβρη 2006 παρουσιάστηκε  από τα παιδιά και των τριών σχολείων το «μάζεμα της ελιάς και της πατάτας» (παλιά δουλειά των παππούδων τους).

·         Τον Δεκέμβρη 2006 παρουσιάστηκαν τα χριστουγεννιάτικα ήθη και έθιμα, γλυκά, συνήθειες .

·         Τον Φεβρουάριο 2007 συνήθειες ,χοροί τραγούδια, γιορτές για το Καρναβάλι του σήμερα αλλά και του χτες.

·         Τον Μάρτη 2007 πληροφορίες, φωτογραφίες αλλά και υλικό για δραματοποίηση ενός παραδοσιακού γάμου!!

·         Τον Απρίλη 2007 ήθη έθιμα και φωτογραφίες για το Πάσχα

·         Τον Μάη η Κα Brigitte Schoos από το νηπιαγωγείο του Λουξεμβούργου επισκέφτηκε το σχολείο μας, φέρνωντας πολλά δώρα από τα παιδιά της για τα δικά μας παιδιά αλλά και φωτογραφικό υλικό, ημερολόγιο και τραγούδια !! ξεναγήθηκε στο εκπαιδευτικό μας σύστημα αλλά και στο νησί μας

Περισσότερες πληροφορίες υπάρχουν στη ηλεκτρονική σελίδα: http://www.etwinning.net/twinspacw/index.cfm