ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗΣ ΑΔΕΛΦΟΠΟΙΗΣΗΣ e-Twinning

« Η ΖΩΗ ΣΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΟΥ ΠΑΠΠΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΓΙΑΓΙΑΣ»

Την δεύτερη και φετινή χρονιά 2007-2008  δουλέψαμε μόνο με το Ιταλικό σχολείο 5o CIRCOLO G. VERDI τις παρακάτω θεματικές ενότητες:

·         Σεπτέμβρης 2007: τα παιδιά παρουσιάστηκαν με το δικό τους τρόπο στους καινούργιους τους φίλους.

·         Νοέμβρης 2007: ασχολίες της νόνας μας «ο αργαλειός» :με την ιστορία του αργαλειού στο χωριό μας, με φωτογραφίες και προτεινόμενες δραστηριότητες για κατασκευή αργαλειού, και δημιουργία του παραμυθιού «μια υφάντρα στο χωριό».

·         Δεκέμβρης 2007: η Ιταλίδα befana επισκέφτηκε το σχολείο μας και έφερε πολλά δώρα!!

·         Φεβρουάριος  2008:κι’ άλλη ασχολία των γιαγιάδων μας … η «μπουγάδα» με αναπαράσταση, τη ιστορία και φωτογραφίες των γιαγιάδων μας, με προτεινόμενες δραστηριότητες να καλέσουν τις δικές τους νόνες να τους μιλήσουν για το πλύσιμο των ρούχων να τα δραματοποιήσουν και να  μας στείλουν τις φωτογραφίες τους.

·         Απρίλης 2008 :Τοπική γιορτή «Νιά Δευτέρα» :με την ιστορία της εικόνας της Παναγίας της Κεριώτισσας, το πανηγύρι και προτεινόμενη δραστηριότητα «ο κυνηγός» σαν τοπικός χορός.

·         Μάης 2008τα τοπικά μας προϊόντα και γλυκά  από τα παλιά μέχρι σήμερα» ψωμί, λάδι, τυρί, παστέλι και φυτούρα μαζί με Κεριώτικες συνταγές.

·         Ιούνης 2008: μαζί με τη καλοκαιρινή μας γιορτή κάναμε και έκθεση του υλικού του προγράμματος της ηλεκτρονικής αδελφοποίησης.

Αυτά και πολλά άλλα ακόμη θα τα βρείτε και στη σελίδα: