ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΠΑΙΔΙΚΗΣ HELMEPA

2010-2011

ΝΗΠΙΑΓ½ΓΕΙΟΥ ΚΕΡΙΟΥ ΖΑΚΥΝΘΟΥ

á    δραστηριο¹οιούμαι για το ¹εριβάλλον εκτός σχολείου:

á    ΥΙΟΘΕΣΙΑ-ΕΘΕΛΟΝΤΙΣΜΟΣ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ ΑΚΤΗΣ

τη Παρασκευή 13 Μάη κατεβήκαμε στη Λίμνη Κερίου ¹ροκειμένου να μαζέψουμε σκου¹ίδια α¹ό τη ¹αραλία. Με μια ¹ρώτη ματιά όλα ήταν μαζεμένα όμως στη ¹ορεία μαζέψαμε μια μεγάλη σακούλα!!

á    ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΠΙΝΑΚΙΔΑΣ

á    ΕΝΗΜΕΡ½ΤΙΚΟ ΥΛΙΚΟ ΗΕLMEPA:

την ίδια ημέρα ¹ου μαζέψαμε τα σκου¹ίδια στη ¹αραλία και αφού ¹αίξαμε, μοιράσαμε το υλικό ¹ου ο γλάρος μας είχε στείλει α¹ό την αρχή της σχολικής μας χρονιάς, στους ¹ρώτους τουρίστες ¹ου ήρθαν αλλά και στα μαγαζιά και στα δωμάτια ¹ου άνοιγαν σιγά σιγά στη ¹εριοχή μας.

á    .ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤ½Ν ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ :

Στο http://mycomenius.free.fr υ¹άρχουν οι δραστηριότητες μας για το ¹ρόγραμμα και με την HELMΕPA αλλά και οι κοινές δραστηριότητες των συνεργαζόμενων Ευρω¹αϊκών νη¹ιαγωγείων.

Ό¹ως κάθε χρόνο με την λήξη της σχολικής χρονιάς ενημερώνεται η ιστοσελίδα του σχολείου  μας και ειδικότερα και οι φετινές μας δραστηριότητες στο ¹ρόγραμμα.

á    ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕ ΤΟ ΤΟΠΙΚΟ ΤΥΠΟ

η ÇΗμέρα τση ΖάκυνθοςÈ έγραψε για μαςÉ.

á    Δραστηριο¹οιούμαι για το ¹εριβάλλον στο σχολείο:

á    ΑΝΑΚΥΚΛ½ΣΗ ΥΛΙΚ½Ν

á    Συνεχίσαμε την ανακύκλωση μ¹αταριών με τη συνεργασία της εταιρίας ΑΦΗΣ

á    Ανακύκλωση υλικών (χαρτιού, ¹λαστικού, γυαλιού) σε συνεργασία με τους γονείς.

á    Στις 12/05 ανακυκλώσαμε χαρτί μέσα στο νη¹ιαγωγείο μας και καλέσαμε και τις μικρές τάξεις του Δημοτικού σχολείου.

á    Βιολογικό λί¹ασμα-κομ¹οστο¹οίηση: μια ¹ρωτόγνωρη χαρά ¹ήραμε στις 13/04/11 στο κή¹ο του σχολείου ό¹ου είχαμε το¹οθετήσει α¹ό ¹έρυσι τον κάδο κομ¹οστο¹οίησης. Ανοίξαμε το compost με τη βοήθεια της γεω¹όνου Κας Αναστασίας Κολοκοτσά και της υ¹εύθυνης της ¹εριβαλλοντικής εκ¹αίδευσης Ζακύνθου Κας Αβούρη Πηνελό¹ης. Η οικογένεια των σκουληκιών ¹ου την ταΐζαμε καλά όλη τη χρονιά με φλούδες α¹ό λαχανικά και φρούτα εμφανίσθηκεÉστην αρχήÉ τα σιχαθήκαμε όμως μετά τα αγόρια άρχισαν να τα ÇψαρεύουνεÈ και τα κορίτσια να Çκοσκινίζουνε το χώμαÈ. Το συγκεντρώσαμε σε σακουλάκια ¹ου είχαμε ζωγραφίσει και μαζί με ένα ενημερωτικό το ¹ήραν τα ¹αιδιά στο σ¹ίτι τους και το υ¹όλοι¹ο το ρίξαμε στο κή¹ο του νη¹ιαγωγείο μας. Μετά α¹ό τις διακο¹ές του Πάσχα ο κή¹ος μας ήταν αγνώριστος.!! Εμείς συνεχίσαμε να φέρνουμε φαγητό στη οικογένεια σκουλικιών αλλά και να ξεχωρίζουμε τις φλούδες α¹ό αυτά ¹ου τρώγαμε στο κολατσιό μας!!!

á     ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΜΕ ΑΧΡΗΣΤΑ ΥΛΙΚΑ :

α¹ό βαζάκια ¹ου είχαμε ¹ολλά στο νη¹ιαγωγείο μας τα ζωγραφίσαμε και όταν ¹ήγαμε να μαζέψουμε ελιές δί¹λα στο σχολείο (τον Νοέμβρη) βάλαμε αρκετές μέσα για να μας τις φτιάξει η μαμά στο σ¹ίτι!!!!

Ακόμη κορνίζες για δώρα στους Ευρω¹αίους δασκάλους α¹ό ¹αλιά χαρτόνια, και ζωγραφική σε εφημερίδες.

á    ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΕΡΓ½Ν ΜΕ ΦΥΣΙΚΑ ΥΛΙΚΑ:

Τον Δεκέμβρη α¹ό κλαράκια ¹ου τα είχε βγάλει η θάλασσα και βρισκόντουσαν στη α¹οθήκη του σχολείου μας φτιάξαμε δενδράκια για ημερολόγια

á     ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΠΑΡΑΜΥΘΙΟΥ: Στα ¹λαίσια του Ευρω¹αϊκού ¹ρογράμματος Comenius το Νη¹ιαγωγείο μας σε συνεργασία με ακόμη ¹έντε κράτη έφτιαξε ένα ¹αραμύθι με κοινό ήρωα την ÇκοκκινοσκουφίτσαÈ και τα χαρακτηριστικά του κάθε τό¹ου. Έτσι αφού ¹ροωθήθηκε το έργο της ¹αιδικής Helmepa(κατά την ε¹ίσκεψη των εταίρων στο νησί μας) τα νή¹ια έφτιαξαν ένα ¹αραμύθι Çη κοκκινοσκουφίτσα και η καρετίτσαÈ ό¹ου εμ¹λέχτηκε και ο γλάρος της Παιδικής Helmepa.

Καλό καλοκαίρι με λιγότερα σκου¹ίδια!!!!!!!!

Τα νή¹ια και η νη¹ιαγωγός Α. Κατσαϊτου