ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΝΗΠΙΑΓ½ΓΕΙΟΥ ΚΕΡΙΟΥ

ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ 2010-2011

Çκομ¹οστο¹οίησηÈ

Αφορμή:

το σχολείο μας α¹ό ¹έρυσι συμμετέχει σε ένα Ευρω¹αϊκό ¹ρόγραμμα  Comenius με τίτλο Çβιβλία και οθόνες ¹αράθυρα στην Ευρώ¹ηÈ http://mycomenius.free.fr Εκτός α¹ό τις α¹ό κοινού δραστηριότητες  μας σκο¹ός μας είναι και η ανταλλαγή ιδεών ¹άνω σε δραστηριότητες της ¹ροσχολικής ηλικίας. Έτσι στο συντονιστικό νη¹ιαγωγείο της Γαλλίας ο διαχωρισμός των υλικών ανακύκλωσης και η βοήθεια του Δήμου σε αυτό ήταν ¹ολύ μεγάλη. Ο κάδος κομ¹οστο¹οίησης ήταν το¹οθετημένος μέσα στο κή¹ο του σχολείου. Α¹οφασίσαμε να κάνουμε και εμείς το ίδιο.

Πέρυσι λοι¹όν σε συνεργασία με το σύλλογο γονέων ο μ¹αμ¹άς του Δημήτρη μας έφτιαξε το κάδο.

Ο κύριος στόχος : ήταν η ευαισθητο¹οίηση των ¹αιδιών στη μείωση του όγκου των σκου¹ιδιών και φυσικά στην ανακύκλωση τους.

Δραστηριότητες:

Με σχετική ενημέρωση των γονιών αλλά και των ¹αιδιών αρχίσαμε να φέρνουμε όλοι α¹ό τα σ¹ίτια μας αλλά και α¹ό τα καθημερινά φαγητά του σχολείου, φλούδες α¹ό φρούτα και λαχανικά, φίλτρα καφέ και τσαγιού αλλά και τσόφλια αυγών.

Μέσα στο Νη¹ιαγωγείο μας ¹αράλληλα ασχολιόμαστε και με την ανακύκλωση χαρτιού, μ¹αταριών, ¹λαστικών, μικρών ηλεκτρικών συσκευών, αλουμινίου αλλά το ¹ρωτόγνωρο ήταν Çτο φαγητό της κάμ¹ιαςÈ ό¹ως έλεγαν τα ¹αιδιά κάθε φορά ¹ου τα ρίχναμε στο κάδο.

Δύο γεω¹όνοι μας βοήθησαν με τις γνώσεις τους, ο Κος Δ. Κεφαλληνός και η Κα Α .Κολοκοτσά και τους ευχαριστούμε ιδιαίτερα.

Στις 13/4/11 ¹αρουσία της υ¹ευθύνου ¹εριβαλλοντικής εκ¹αίδευσης Ζακύνθου Κας Π.Αβούρη ανοίξαμε το κομ¹όστ και ¹ρος μεγάλη μας έκ¹ληξη ανακαλύψαμε μια μεγάλη οικογένεια σκουληκιών. Τα ¹αιδιά ενθουσιάστηκαν!! Είχαμε καλέσει και τα μεγαλύτερα να μας βοηθήσουν. Στη συνέχεια το χώμα το ρίξαμε στο κή¹ο μας και μια μικρή ¹οσότητα το ¹ήραν τα ¹αιδιά στο σ¹ίτι τους με ενημερωτικό για τους γονείς. Η ¹ροσ¹άθεια δεν σταμάτησε εδώ, συνεχίσαμε να μαζεύουμε φλούδες έχοντας σαν στόχο μας τη μείωση του όγκου των σκου¹ιδιών με δεδομένο ότι στο νησί μας υ¹άρχει μεγάλο ¹ρόβλημα.

Δημοσιεύσαμε στο το¹ικό τύ¹ο τη σχετική μας δράση

Ελ¹ίζουμε και οι μεγαλύτεροι α¹ό εμάς να υιοθετήσουν τη δράση μαςÉ

αλεξανδρα κατσαϊτου