19/03/03 ΜΙΑ ΡΩΣΙΚΗ

ΗΜΕΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΝΑΤΑΣΣΑ

Στη Ρωσία το χειμώνα ψύχος κάνει πολικό

Και για να κυκλοφορήσεις βάζεις γούνα ή παλτό

Σαν κι εμάς είναι κι αυτοί χώρα χριστιανική

Κι οι άνθρωποι της έχουνε πίστη ευλαβική Μ.Κ

Αν στο χάρτη θα κοιτάξεις

Τη Ρωσία θε να δεις

Ότι ειν' το πιο μεγάλο

Απ' τα κράτη όλης της γης

Κάνει κρύο το χειμώνα

Κι'όταν πια το χιόνι στρώσει

Για να μετακινηθούμε

Παν' με έλκηθρο οι Ρώσοι

Στη πρωινή μας συζήτηση:

Είδαμε στο παγκόσμιο χάρτη πόσο μεγάλο κράτος είναι.

Μιλήσαμε για το κλίμα. Μας έκανε εντύπωση η θερμοκρασία του χειμώνα (-30C).

Το έλκηθρο που το σέρνουν τρία άλογα λέγεται << τρόικα>>.

Είδαμε στο βίντεο κάποια μνημεία της πρωτεύουσας της Ρωσίας τη Μόσχα όπως την Κόκκινη Πλατεία, το Κρεμλίνο, την εκκλησία του Αγ. Βασιλείου με τους ωραίους τρούλους, τα χειμερινά ανάκτορα.

Μάθαμε ότι ο Αϊ Βασίλης (DET MAROC) έρχεται πάντα μαζί με την εγγονή του για να τον βοηθάει.

Είδαμε εκκλησίες στις οποίες οι εικόνες μας θύμιζαν τις δικές μας.

Μας έκανε εντύπωση και δυσκολευτήκαμε να το πιστέψουμε κάποιοι πύργοι φτιαγμένοι από πάγο που δεν λιώνανε και βρισκόντουσαν στη Μόσχα.

Μάθαμε ότι η θρησκεία ήρθε από την Ελλάδα και ότι έχουν πολλά ονόματα ίδια με τα δικά μας (Κατερίνα, Αντωνία και ο Γιάννης λέγεται Ιβαν)

Γιορτάζουν τα γενέθλια τους και όχι τα ονόματα τους.

Παρακολουθήσαμε μια Χριστουγεννιάτικη γιορτή σ' ένα Ρωσικό Νηπιαγωγείο και αποφασίσαμε να του στείλουμε μια κάρτα το Πάσχα με τα ονόματα μας και τις ευχές μας, ενώ η Κα Νατάσσα την μετέφρασε στα Ρώσικα απ' όπου είδαμε ότι μερικά γράμματα έμοιαζαν με τα δικά μας.

Οι χορευτές στη Ρωσία φορούν μπότες και μακριές πουκαμίσες ενώ οι γυναίκες φορούν πολύχρωμα μαντήλια.

Τα ξύλινα εξοχικά σπίτια τα λένε << ντάτσα>> εκεί μέσα είδαμε ( στο βίντεο) ένα μεγάλο βραστήρα για το τσάι που λέγεται << σαμοβάρι>>.

Δραστηριότητες:

Στο διάλειμμα παίξαμε ένα παιχνίδι ομαδικό. Ένα παιδί ήταν στη μέση του κύκλου και τα παιδία που βρισκόντουσαν απ' έξω κουνιόντουσαν σαν τα κύματα της θάλασσας, όταν τελείωναν τα λόγια έπρεπε να πάρουν μια στάση πρωτότυπη και να μην κουνηθούν. Το παιδί που είναι στη μέση του κύκλου διαλέγει εκείνο που κινείται. Τα λόγια τα μάθανε πολύ γρήγορα και αποφασίσαμε να το παίξουμε και στη καλοκαιρινή μας.

More volnujetsia raz

More volnujetsia dva

More volnujetsia tri

Morskaja figura zamri

Χορέψαμε ένα χορό πολύ ζωηρό .

Δραματοποιήσαμε τον "Πέτρο και τον λύκο" την επόμενη ημέρα.

Μάθαμε ότι κάποια μουσική που ακούγαμε ήδη στο σχολείο μας ήταν ενός Ρώσου μουσικού που τον λένε Tsaikofski, και ότι στους Ρώσους αρέσει πολύ η μουσική και ο χορός. Εντύπωση μας έκανε το πιάνο που υπήρχε μέσα στο δημόσιο Νηπιαγωγείο.

Στολίσαμε με διάφορες γραμμούλες "τους τρούλους του Αγίου Γεωργίου".

Μιλήσαμε για τη βότκα και το χαβιάρι αφού είδαμε ένα πολύ ωραίο στολισμένο τραπέζι.

Αυτό που δεν θα ξεχάσουμε ποτέ είναι το παραμύθι που βρέθηκε τυχαία στο σχολείο μας "η κούκλα που ήθελε μωρό" του Nτιμίτρι Ινκιόφ εκδ. Πατάκη. Φτιάξαμε τις δικές μας " μανούσκες" και το αστείο ήταν που τους δώσαμε ονόματα όπως: Μιραντούσκα, Κατερινούσκα, Ντανούσκα κ.α Εκτός από τη ζωγραφική παίξαμε με τα μεγέθη και τους αριθμούς, γιατί εκτός από τις δικές μας μαρούσκες υπήρχαν κι' άλλες ξύλινες στη γωνία συζήτησης .

Ευχαριστούμε ιδιαίτερα την Κα. Νατάσσα Petuhova -Μποτώνη από το Izhevsk για όλα αυτά τα ωραία πράγματα που μας έδειξε.