COMENIUS

Το 2002 ήταν για εμάς η αρχή της γνωριμίας μας με το Ευρωπαϊκό πρόγραμμα Comenius. Ήταν μεγάλη η χαρά όλων μας μικρών και μεγάλων μια και το ορεινό χωριό μας έκανε το πρώτο του βήμα για την γνωριμία καινούργιων συστημάτων, ιδεών και τρόπων διδασκαλίας.

2003-2004

COMENIUS

ΑΤΟΜΙΚΗ ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Έτσι τον Αύγουστο του 2002 (5/8-23/8/02) η νηπιαγωγός μας Αλεξάνδρα Κατσαΐτου παρακολούθησε στα πλαίσια του προγράμματος Comenius Δράση 2.2 "ατομικής κινητικότητας" στο Vichy της Γαλλίας, εκπαιδευτικό σεμινάριο με τίτλο " Αtelier, enseignement prècoçe du Français" δηλαδή "διδασκαλία της Γαλλικής γλώσσας στη πρώιμη ηλικία"

ΣΧΟΛΙΚΟ ΣΧΕΔΙΟ

Ξεκινώντας η σχολική χρονιά 2002-2003 το Νηπιαγωγείο μας άνοιξε φτερά για καινούργιες Ευρωπαϊκές συνεργασίες. Έτσι στα πλαίσια του προγράμματος Comenius Δράση 1.1 πραγματοποιήθηκε τον Γενάρη 2003 στο χωριό μας προπαρασκευαστική επίσκεψη από Βέλγους συναδέλφους του Νηπιαγωγείου VRYE BASISSCHOOL "DE BRON" της πόλης Lovendegem .

Καταρτίσθηκε η αίτηση και το πρόγραμμα για το σχολικό σχέδιο με θέμα "ΓΙΟΡΤΕΣ ΧΩΡΙΣ ΣΥΝΟΡΑ" και με συντονιστικό ίδρυμα το Νηπιαγωγείο μας!!!!.

Διαλέξαμε αυτόν τον τίτλο για την κοινή μας δουλειά γιατί έχει διπλή σημασία. Επειδή οι γιορτές βρίσκονται στη ζωή μας αλλά πάνω απ' όλα στη ζωή των παιδιών, θέλουμε να δείξουμε διαμέσου των γιορτών ότι οι άνθρωποι και οι συνήθειες είναι διαφορετικοί αλλά η χαρά της γιορτής είναι παντού η ίδια. Αυτό ελπίζουμε να το καταφέρουμε με τη βοήθεια των παιχνιδιών, των συγκρίσεων, και των δραστηριοτήτων τις οποίες και επιλέξαμε από κοινού για το πρόγραμμα μας.

Στη συνέχεια και με την βοήθεια τoυ part-base βρήκαμε κι' άλλους εταίρους από Ρουμανία Ιταλία και Ισπανία. Όλοι μας με μεγάλη αγωνία περιμένουμε τ' αποτελέσματα της αίτησης μας η οποία τελικά μέσα στο καλοκαίρι εγκρίθηκε.