ΠΟΛΥΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΟ

ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ

2002-2003

1/Θ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟΥ ΚΕΡΙΟΥ

Τα παρακάτω στοιχεία μαζεύτηκαν κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς όπου και παρουσιάστηκαν στο Νηπιαγωγείο μας "ημέρες-αφιερώματα" στις παρακάτω χώρες.

Τον Οκτώβρη έγινε μια πρόσκληση σε πέντε ξένες γλώσσες και προσκαλέστηκαν στο σχολείο μας όσοι φίλοι από άλλες χώρες ζούσαν στη περιοχή μας. Είμαστε τυχεροί γιατί υπήρχαν άτομα από Ευρώπη και από Βαλκάνια, μιλούσαν Ελληνικά και με πολύ χαρά δέχτηκαν τη πρότασή μας να μας παρουσιάσουν την πατρίδα τους. Έγινε μια χρονική κατανομή και στη συνέχεια μια ενημέρωση στους γονείς. Δυστυχώς δεν μας έφτασε μια σχολική χρονιά να γνωρίσουμε και να ταξιδέψουμε σ' όλα τα κράτη, έτσι το πρόγραμμά μας θα συνεχιστεί και την επόμενη σχολική χρονιά.

Όλα αυτά που μάθαμε τα παρουσιάσαμε στους γονείς και φίλους στη καλοκαιρινή μας γιορτή στις 11 Ιούνη 2003, μέσα από παιχνίδι, έκθεση δραστηριοτήτων, μουσική και χορό!!!

Τα στοιχεία που θ' ακολουθήσουν είναι καταγεγραμμένα και σε βίντεο και αφορούν πληροφορίες, ήθη και έθιμα για την συγκεκριμένη πόλη όπως μας παρουσιάστηκαν, από τις παρακάτω χώρες:

ΓΑΛΛΙΑ

ΑΛΒΑΝΙΑ

ΙΤΑΛΙΑ

ΡΩΣΙΑ

ΟΛΛΑΝΔΙΑ

ΚΥΠΡΟΣ

Ευχαριστούμε μέσα από τη μικρή μας παιδική καρδούλα :

Την Κα Μελίνα Guy - Πυριόχου από το Maule της ΓΑΛΛΙΑΣ

Τις Κες Κατερίνα Κιούρκα- Τσάκα και Jeta Dura και τον Κο Arjan Caka από το Βeratti της ΑΛΒΑΝΙΑΣ.

Την Κα Angela Palmitesta και τον Κο Mario Innesto από την Bolognia της ΙΤΑΛΙΑΣ.

Την Κα Νατάσσα Petuhova- Μποτώνη από το Izhevsk της ΡΩΣΙΑΣ.

Την Κα Gert Peeters από το Άμστερνταμ της ΟΛΛΑΝΔΙΑΣ.

Τον Κο Σοφοκλή Κωνσταντίνου και την Κα Κωνσταντίνου Αγαθοκλέους από το Τσέρι της Κύπρου.

Που μας παρουσίασαν με τόσο αγάπη και ενθουσιασμό την πατρίδα τους.

Ελπίζουμε όταν μεγαλώσουμε να μπορέσουμε να επισκεφτούμε τα όμορφα κράτη τους.

ΓΟΥΛΟΣ ΦΙΛΙΠΠΟΣ     ΑΝΤΩΝΙΑ ΠΑΡΑΣΧΗ

ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΟΥΝΕΛΗΣ   ΑΓΑΠΗ ΚΑΛΑΜΒΡΕΖΑ